«Если мы позволим расчленить Украину, будет ли обеспечена независимость любой из стран?»

Байден на Генассамблее ООН призвал противостоять российской агрессии

trečiadienis, kovo 16, 2016

Sprendimas svarbus visoms Lietuvos interneto žiniasklaidos priemonėms

Autorius: lrytas.lt  Data: 2016-03-15 18:23
Už straipsnių kopijavimą baustai „15min“ – teisėjų pamoka

Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą, kuris ateityje bus svarbus visoms Lietuvos interneto žiniasklaidos priemonėms.

Oficialiai patvirtinta, kad informaciniai pranešimai apie įvykius nėra autorių teisių saugomas dalykas, o tokia informacija negali būti monopolizuojama. Ši teisėjų kolegijos nutartis taip pat reiškia, kad estiško kapitalo įmonė „15min“ nepagrįstai reiškė pretenzijas portalui lrytas.lt.

Bendrovė „Lrytas“ laimėjo bylą prieš UAB „15min“, nes pastaroji buvo nepagrįstai iškėlusi ginčą dėl tariamo jos autorių teisių pažeidimo.

Prieš keletą metų Vilniaus apygardos teismas pripažino portalą 15min.lt pažeidus autorių teises ir priteisė bendrovėms „Lrytas“ ir „Lietuvos rytas“ 50 tūkstančių litų kompensaciją.

Estų įmonė po šio pralaimėjimo teisme 2014 metais savo ruožtu nutarė bylinėtis su lrytas.lt dėl perpublikuotų informacinių žinučių ir prašė už tai priteisti kompensaciją.

Ieškinyje buvo rašoma, esą lrytas.lt skelbia straipsnius, kurie yra tapatūs arba beveik tapatūs straipsniams naujienų portale 15min.lt ir kurie yra saugomi autorinių teisių. Teismo buvo prašoma įpareigoti lrytas.lt šiuos straipsnius išimti bei priteisti 37 650,60 Eur (130 000 Lt) kompensaciją.

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2014 m. vasario 6 d. sprendimu šį ieškinį atmetė, motyvuodamas tuo, kad autorių teisių šaltinį – kūrinį, apibūdina originalumas, o straipsniai tebuvo informaciniai pranešimai apie įvykius.

Teismas konstatavo, kad autorių teisių apsauga netaikoma naujienoms ar faktams, jų paprastam išdėstymui spaudoje, nes tokiuose dalykuose nėra autorių ir gretutinių teisių saugomo objekto – kūrybinės veiklos ir jos rezultato.

Perteiktinos informacijos (faktų, įvykių) žurnalistai gali pasisemti iš kitų visuomenės informavimo šaltinių ir perteikti ją savo kontroliuojamoje visuomenės informavimo priemonėje. Šį sprendimą „15min“ apskundė Vilniaus apygardos teismui.

Jame paskelbtas sprendimas, kuriuo redakcija buvo įpareigota pašalinti iš naujienų portalo apeliaciniame skunde nurodytą medžiagą bei sumokėti 25 tūkst. litų kompensaciją ieškovui.

Teismas 15min.lt straipsnius palaikė originaliais kūriniais, o ne įprastinio pobūdžio informaciniais pranešimais apie įvykius.

Lrytas.lt apskundė tokį sprendimą, kadangi nesutiko, kad 15min.lt straipsniai, kuriuose buvo aprašomi dienos įvykiai yra originalūs kūriniai, kurių kitos žiniasklaidos priemonės nebegali aprašyti.

Lietuvos aukščiausiasis teismas išaiškino, kad netgi atitinkamą publikaciją (straipsnį) visuomenės informacijos priemonėje pripažinus kūriniu (t. y. autorių teisių objektu) ir vertinant jo citavimą bei citavimo teisėtumą kitoje visuomenės informavimo priemonėje, reikia įvertinti, ar citatoje nėra pagal autorių teisių objektais nelaikomų įprastinio pobūdžio informacinių pranešimų apie įvykius, kurių nė viena iš visuomenės informavimo priemonių negali monopolizuoti.

Aukščiausiasis teismas taip pat nurodė, kad apeliacinės instancijos teismas neanalizavo, ar Lrytas.lt publikacijose (straipsniuose), kurie pripažinti kaip pažeidžiantys ieškovo teises, nėra įprastinio pobūdžio informacinių pranešimų apie įvykius, kurie nelaikomi autorių teisių objektu, dėl to panaikino apeliacinės instancijos teismo sprendimą ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka.

Vilniaus apygardos teismas pakartotinai išnagrinėjęs 15min.lt apeliacinį skundą nustatė, kad lrytas.lt autorinių teisių nepažeidė. Įmonė 15min.lt įpareigota kompensuoti Lrytas.lt patirtas bylinėjimosi išlaidas – 2556 eurus.

Pasak portalo lrytas.lt interesams teisme atstovavusios advokatės Astos Bajorienės, šie Lietuvos aukščiausiojo teismo pateikti išaiškinimai dėl autorių teisių objekto specifikos žiniasklaidoje bus reikšmingi visai šalies žiniasklaidai.

„Žiniasklaida turi teisę informuoti apie svarbiausius įvykius šalyje ir pasaulyje, nepriklausomai nuo to, kuri žiniasklaidos priemonė tą informaciją gavo pirma.

Įprastinis informavimas apie įvykius negali būti pirmosios ją paskelbusios žiniasklaidos priemonės monopolizuotas, nes tai neatitiktų pačios visuomenės interesų.

Aukščiausiasis teismas apie autorių teisų specifiką žiniasklaidoje nurodė 2015 m. birželio 12 d. nutartyje, o vakar Vilniaus apygardos teismas atsižvelgdamas į šiuos išaiškinimus nustatė, kad UAB „15min“ pretenzijos portalui Lrytas.lt buvo nepagrįstos.

UAB „Lrytas“ yra įvykdęs sprendimą ir sumokėjęs „15min“ kompensaciją ir bylinėjimosi išlaidas, tad šiuo atveju bus reiškiamas pareiškimas dėl sprendimo vykdymo atgręžimo, t. y., kad būtų grąžintos UAB „Lrytas“ nepagrįstai sumokėtos sumos“, – paaiškino advokatė.

Teismas nubaudė įmonę „15min“ už straipsnių kopijavimą
Rimvydas Valatka: „Tai buvo pasityčiojimas iš žurnalistikos“

A. Užkalnis. Žodžio laisvė pavojuje. Aš rimtai 

  Andrius Užkalnis, www.DELFI.lt 2016 m. kovo 16 d. 11:37 

Ateina nelabai malonūs laikai. Jau atėjo, tiesą sakant. Pakentėkite, nekantrieji. Jei laukiate, kad ką nors pavadinčiau debilais, dar pakaukite. Mano straipsnyje, kaip visada, rasite viską, ko ieškote, ir dar daugiau.

Aš kalbu apie naująjį kodeksą, kuris reguliuos žurnalistų ir visų kalbančių veiklą. „Visuomenės informavimo etikos kodeksas“, kurį priėmė kolegos (daugiausia tie, kam nelabai sekasi rašyti, ir kas todėl eina posėdžiauti, bet čia nieko tokio, kažkam reikia užsiimti ir svarstymais), galioja mums visiems – žurnalistams, ne žurnalistams, nesvarbu. „Viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams“.

Vienu žodžiu, jūs visi, kas rašote: apžvalgininkai, tinklaraštininkai, humoristai, satyrikai, apžvalgininkai, kritikai, aukštuomenės paskalų ir kronikų meistrai, pašaipūnai, parodistai – visiems jums, kuriuos kas nors skaito, galios taisyklės. Pateisėjaus, kaip visada, tie, kurie arba nebeparašo, arba kurių jau nebeskaito.
Skundžiančių – bus pakankamai. Bedarbių, asocialių, nuskriaustų, nepritapusių arba šiaip atšipusius kirvius galandančių. Lietuvoje nuo seno geriausi okupantų, stribų ir baudėjų bendradarbiai buvo kaimų nevykėliai: jie ir laiko daug turi, ir pykčio prikaupę, ir prarasti nelabai turi ką.

Lietuvoje nuo seno geriausi okupantų, stribų ir baudėjų bendradarbiai buvo kaimų nevykėliai: jie ir laiko daug turi, ir pykčio prikaupę, ir prarasti nelabai turi ką.
Andrius
Užkalnis

„Žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai savo kūriniuose turi vengti vartoti nepadorių, užgaulių žodžių ir posakių“, sako vienas iš kodekso straipsnių. Nepadorių ir užgaulių. Kas pasakys, kas yra nepadoru ar užgaulu? Aišku, kas. Nepadorumo lygį nustatys davatkos ir tie, kas vis dar nežino, ar galima vaikus įleisti į knygų mugę, nes ten yra knygų apie seksą, tualetus ar gandrus, kurie atneša kopūstus. Palaukit, gandrai atneša vaikus ar kopūstus? Ar kopūstus atneša, o vaikus mėto į šulinius?

Jūsų neužgavo šis juokas? Jei užgavo, galite rašyti skundą jau dabar. Užgaulu yra viskas, nuo ko kas nors įsižeidžia ar užsigauna. Kadangi yra žmonių, kurie užsigauna nuo bet ko pasaulyje, tai Lietuvoje nuo šiol beveik viskas yra draustina.

Netikite? Paskaičiuokime, nuo ko yra užsigavę pastaruoju metu mano skaitytojai. Nuo šaipymosi iš Palangos, jos auksadančių lankytojų, čeburėkų paplūdimyje, smirdančių avalyne ir poilsiautojų plastikinių tapkių, smirdančių čeburekais – vienas. Nuo žodžių čikenfektori, juokų apie vištų galvų sukiojimą ir silkių pažastų skutimą – du (nejuokauju, apie tai skundas jau buvo anais metais). Nuo juokavimo apie „Duokim garo“ ir senoles, kurioms tas šou patinka – trys. Nes labai daug kas užsigavo. Kiekvieną penktadienį mano recenzija apie rusiškus filmus kažką įžeidžia. Keturi, penki, šeši. Sekmadieniais skaitytojai užsigauna, perskaitę apie tai, ką Užkalnis valgė ir ko jie negavo.

„Žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai savo kūriniuose turi vengti vartoti nepadorių, užgaulių žodžių ir posakių“, sako vienas iš kodekso straipsnių. Nepadorių ir užgaulių. Kas pasakys, kas yra nepadoru ar užgaulu? Aišku, kas. Andrius Užkalnis

Taip sukasi pragaro ratas. Ir aš ne vienas toks. Nuo kiekvieno apžvalgininko ar komentatoriaus, komentatoriaus ar kritiko, surenkančio daugiau nei penkiasdešimt skaitytojų, kiekvieno straipsnio kas nors įsižeidžia. Nuo Audriaus Bačiulio iki Algio Ramanausko, nuo Rimvydo Valatkos iki Vladimiro Laučiaus, nuo Nidos Vasiliauskaitės iki Liudo Dapkaus, nuo Romo Sadausko-Kvietkevičiaus iki Pauliaus Gritėno, nuo Agnės Jagelavičiūtės iki Beatos Tiškevič, visi laikas nuo laiko, rečiau ar dažniau, vis ką nors įžeidžia. Net ant Beatos Nicholson yra įsižeidžiančių.

Skųsti galima visus, ir visi bus skundžiami. Neklausk, kam skamba varpai ir kieno adresu ateina svarstymo šaukimai – jie jau eina ir tau. Nepadės, jei kartais apsimetinėjai šventuoju ir moralizuodamas stūmei ant kolegų.

Kol kas niekas dar neprisikasė iki knygų – laiko klausimas. Knygas kažkaip pamiršo, nes jų internete nėra, susirasti ne taip lengva, bet ir tą „viešąją informaciją“ atėjus laikui pareguliuos, ir reikės kitame leidime spausdinti paneigimus. Arba, kaip sovietiniais laikais, iš enciklopedijų puslapius lieps pjaustyti ir atsiųs pakaitinius puslapius įklijavimui. Juokiatės? Juokitės. Nerijos Putinaitės darbą jau paskelbė „antilietuvišku“ ir „antivalstybiniu“. Daugelis kitų autorių dar laukia savo eilės.

Skųsti galima visus, ir visi bus skundžiami. Neklausk, kam skamba varpai ir kieno adresu ateina svarstymo šaukimai – jie jau eina ir tau. Nepadės, jei kartais apsimetinėjai šventuoju ir moralizuodamas stūmei ant kolegų. Andrius Užkalnis

Kažkada niekas nemanė, kad feisbuką ir tinklaraščius kas nors imsis reguliuoti. Ką dabar galvojate? Jūsų žodžio laisvė, nuomonės laisvė ir Dievo jums duota teisė laisva valia pačiam reguliuoti savo žodžius yra užtikrinama tik vienu atveju: jei jūs esate anoniminis komentatorius ir absoliučiai niekam neįdomus. Jei jūsų niekas neskaito, galite rašyti, ką tik norite.

Naujojo ledynmečio mes nesulauksim, bet Naujieji Viduramžiai jau ateina. Tie iš jūsų, kas šiek tiek kažko mokėsi, galite vadinti tai XXI amžiaus obskurantizmu, šėtoniška tamsybės ir melo ideologija. Visiems likusiems – tiesiog gražus lietuviškas žodis, Tamsymetis.

Naujojo ledynmečio mes nesulauksim, bet Naujieji Viduramžiai jau ateina. Tie iš jūsų, kas šiek tiek kažko mokėsi, galite vadinti tai XXI amžiaus obskurantizmu, šėtoniška tamsybės ir melo ideologija. Visiems likusiems – tiesiog gražus lietuviškas žodis, Tamsymetis. Andrius Užkalnis

Prieš laisvę ir humorą susibūrė ir įdomiu būdu susivienijo tie, ko niekada nepagalvotum galint susivienyti: čia ir acto garintojai, ir skiepų priešininkai, ir violetinis patvorys, ir vaikų, grobiamų „Akropoliuose“, tėveliai, ir „stop Barnevernet“, čia ir Kremliaus išskalauti vatnikai, ir skustom galvom ir ištiesintais smegenų vingiais alkai, sarmatai ir kiti tautinininkai, čia ir agresyvieji anti-amerikiečiai, anti-europiečiai ir anti-ukrainiečiai, tualetinio popieriaus vyniotojai, agurkiniai, kurortų pirtininkai ir zadanijų skirstytojai. Tai tikroji vaivorykštinė raganų ir velnių koalicija, su ragais, kanopom ir uodegom, alsuojanti ugniniu vandeniu iš uždarytų skalūninių dujų verslovių, smirdinti siera dėl nepastatytos atominės elektrinės, paišinais veidais ir Užgavėnių kaukių dantim.

Vienoje pusėje – moderni, vakarietiška, laisva ir optimistiška Lietuva, kuri tiki savimi, kitoje – zombių ir vurdalakų, giltinių ir gyvųjų paskenduolių sambūris.

Palaukite, ne viskas taip blogai. Nuo skundu pirmiausia uždus po popierių lavina patys skundų nagrinėtojai, nespės nuosprendžių rašyti.

O kad raganos ir velniai visi dabar vienoje krūvoje, irgi gerai. Bus lengviau tvora aptverti.


Skaitykite daugiau: Delfi.lt

Komentarų nėra: