«Если мы позволим расчленить Украину, будет ли обеспечена независимость любой из стран?»

Байден на Генассамблее ООН призвал противостоять российской агрессии

ketvirtadienis, balandžio 07, 2016

Nyderlandai. Ukraina. Порошенко: голландский референдум атакa на единство Европы


Президент Литви звернулася до українського народу



 „EUobserver“ po olandų sprendimo: padaryta klaida

BNS  delfi.lt  2016 m. balandžio 7 d. 14:47

Politikai ateinančiomis savaitėmis ieškos atsakymo, kodėl trečiadienį Nyderlanduose vykusiame referendume nesėkmę patyrė svarbios Europos Sąjungos sutarties su Ukraina šalininkų stovykla, tačiau profesorius Claesas de Vreese jau dabar turi vieną prielaidą. 

„Balsavimas „prieš“ nebuvo nulemtas vienos tos pačios priežasties“, – sakė politinės komunikacijos specialistas C.de Vreese interviu Briuselio nepriklausomai naujienų svetainei EUobserver. kitą dieną po to, kai daugiau nei 61 proc. referendume dalyvavusių olandų pasisakė prieš ES ir Ukrainos asociacijos sutartį.

C.de Vreese yra Amsterdamo universiteto Komunikacijos tyrimų mokyklos direktorius ir daugiau nei dešimtmetį rašo publikacijas apie referendumus su ES susijusiais klausimais.

„Šiuo atveju nebuvo taip, kad visi balsavusieji „prieš“ nori nubausti esamą vyriausybę, iš esmės nori pasitraukimo iš ES ar nepritaria tam, kaip ES sprendžia migrantų krizę, – sakė C.de Vreese. – Būta priežasčių komplekso.“

Pasak profesoriaus, sutarties šalininkų stovykla padarė klasikinę klaidą, kurią jis matė ir per ankstesnius balsavimus ES klausimais.

„Susitarimo šalininkų kampanijos pradžia buvo palyginti lėta ir nerangi. Tuo metu agitacinėje kampanijoje jau dominavo sutarties priešininkų stovykla“, – pažymėjo jis.

Iš tiesų olandų vyriausybei ir šalies politinėms partijoms, palaikančioms susitarimą su Ukraina, nė nereikėjo žvalgytis į kitų šalių patirtį, būtų pakakę tiesiog pasimokyti iš klaidų, padarytų per ankstesnius referendumus ES klausimais.

Pastarąjį kartą Nyderlanduose toks visuotinis balsavimas vyko 2005 metais, kai rinkėjai sprendė dėl ES konstitucinės sutarties.

Abiejų referendumų rezultatai beveik identiški: trečiadienį „Ne“ stovyklos pasiektas rezultatas yra tik 0,4 proc. mažesnis, nei buvo 2005-aisiais.

„2005-ųjų referendumas, žinoma, buvo labiau susijęs su pačia ES“, – sakė C.de Vreese, pažymėjęs, kad ir be skaičių esama kitų panašumų.

Abiem atvejais per referendumų kampanijas vyko platesnės diskusijos, ne vien plebiscitui pateiktu klausimu. Ir abiem atvejais tiek Jano Peterio Balkenende vyriausybė, kuri buvo valdžioje 2005 metais, tiek dabartinė Marko Rutte administracija, patyrė nesėkmę per balsavimus.

„Netinkamas laikas rengti referendumą ES klausimu, kai vyriausybė nepopuliari“, – pažymėjo C.de Vreese.

Pasak politinės komunikacijos profesoriaus, 2005 metų referendume „prieš“ buvo balsuojama taip pat dėl skirtingų priežasčių.

„Buvo ir proeuropinių pažiūrų rinkėjų, kurie referendume balsavo „prieš“, nes manė, kad ES konstitucinė sutartis nėra pakankama. Tokių balsuotojų buvo mažuma, bet tai atspindi motyvų įvairovę“, – aiškino jis.

Kai olandai, pasekdami prancūzų pavyzdžiu, 2005-ųjų referendume atmetė konstitucinę sutartį, buvo pradėtos derybos dėl naujo dokumento, tapusio Lisabonos sutartimi. Dėl šios naujos ES steigiamosios sutarties versijos referendumas Nyderlanduose nebuvo rengiamas, tačiau premjeras J.P.Balkenende pažadėjo „nuodugnius debatus“ apie Europą.

Debatai taip ir neįvyko, sakė C.de Vreese, pažymėjęs, kad trečiadienio „ne“ tam tikra prasme yra „kaina už neįvykdytą vyriausybės pažadą“.

C.de Vreese taip pat sakė, kad bus „neįmanoma“ pasiekti, kad būtų patenkinti visi, balsavusieji prieš susitarimą.

„Kai ką galbūt patenkintų nedidelis sutarties teksto pakeitimas“, – sakė jis.

Tačiau tuos, kurie balsavo prieš, nes mano, kad elitas jų neklauso, bus kur kas sunkiau patenkinti.

„Ne“ stovyklos šalininkai sudarė 19 proc. visų Olandijos rinkėjų, kurių du trečdaliai nepasivargino balsuoti.

Tai iš dalies gali būti aiškinama Nyderlandų referendumų įstatymo, priimto praeitais metais, „nevykusia sąranga“.

Tas teisės aktas leidžia rengti piliečių inicijuotus patariamojo pobūdžio referendumus, bet jie laikomi įvykusiais, jeigu balsuoja bent 30 proc. rinkėjų. Dėl to kai kurie „Taip“ stovyklos šalininkai trečiadienį strategiškai liko namuose, tikėdamiesi, kad aktyvumas bus per menkas ir kad referendumas bus pripažintas neįvykusiu.

„Visa patariamojo referendumo esmė – pateikti nešališką žmonių valios vaizdą“, – sakė C.de Vreese, pridūręs, kad tokiems vertinimams taip pat svarbūs rinkėjų aktyvumo rodikliai, atskleidžiantys visuomenės domėjimąsi ta tema.

Jis taip pat kritikavo Hagos politikus dėl išankstinių pažadų, kad vyriausybė atsižvelgs į liaudies balsą, kad ir kokie būtų rezultatai.

Balsavimas dėl sutarties su Ukraina tapo pirmuoju praktiniu naujo referendumų įstatymo, kurto kelis dešimtmečius, išbandymu, todėl ši patirtis taip pat bus nuodugniai analizuojama. Prognozuojama, kad gali būti peržiūrėtas įstatymo straipsnis, kad inicijuoti plebiscitui pakanka surinkti 300 tūkst. parašų.

„Mūsų dienomis 300 tūkst. parašų surinkti daug lengviau negu 2000-aisiais“, – pažymėjo C.de Vreese, turėdamas omenyje, kad dabar tai daroma pasitelkiant socialinius tinklus.

Keli įtakingi veikėjai iš „Ne“ stovyklos jau paskelbė norintys surengti daugiau referendumų.

Analitikai tame įžvelgia bent jau vieną gerą dalyką.

„Referendumų organizavimo rezultatas – kad jie pagerina visuomenės debatų kokybę“, – sakė C.de Vreese.


Europos Komisijos pirmininką nuliūdino olandų referendumo baigtis, sako jo atstovas 


Europos Komisijos pirmininką Jean'ą-Claude'ą Junckerį nuliūdino trečiadienį Nyderlanduose vykusio referendumo rezultatai, ketvirtadienį pranešė jo atstovas spaudai.

Plebiscite olandų rinkėjai 61,1 proc. balsų atmetė svarbią Europos Sąjungos sutartį su Ukraina.

„Pirmininkui liūdna“, – sakė Europos Komisijos atstovas spaudai Margaritis Schinas, kai žurnalistų Briuselyje buvo paprašytas pakomentuoti, ką J.-C.Junckeris mano apie šią nesėkmę.

„Dabar visų pirma reikia, kad Nyderlandų vyriausybė išanalizuotų rezultatus ir nuspręstų dėl tolesnių veiksmų“, – pridūrė M.Schinas.

Jis sakė, kad paaiškėjus referendumo rezultatams J.-C.Junckeris „ilgai“ kalbėjosi su Nyderlandų premjeru Marku Rutte bei Europos Parlamento pirmininku Martinu Schulzu.

„(Europos) Komisija tebėra tvirtai įsipareigojusi plėtoti savo santykius su Ukraina“, – sakė M.Schinas.

Olandų referendumo iniciatoriai pripažino, kad šis patariamojo pobūdžio plebiscitas buvo organizuotas iš esmės siekiant stumti platesnę euroskeptišką darbotvarkę. Dėl jo Nyderlandų vyriausybė atsidūrė itin nemalonioje padėtyje, turint galvoje, kad šalis šį pusmetį pirmininkauja ES.

Anksčiau šiais metais J.-C.Junckeris buvo įspėjęs, kad olandų „ne“ susitarimui su Ukraina „gali atverti duris krizei kontinente“.

Britų premjeras viliasi, kad olandų referendumo rezultatai nepaveiks plebiscito dėl „Brexit“ 


Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas ketvirtadienį išreiškė viltį, kad olandų rinkėjų sprendimas atmesti svarbią Europos Sąjungos sutartį su Ukraina neturės įtakos birželį Jungtinėje Karalystėje vyksiančiam plebiscitui dėl tolesnės narystės Bendrijoje.

„Tikiuosi, tai nepaveiks mūsų referendumo rezultatų, nes tai visiškai skirtingas klausimas“, – sakė konservatorių lyderis per birželio 23 dieną vyksiančio referendumo kampanijos renginį Pietvakarių Anglijoje.



Кремль объявил о недоверии голландцев к ассоциации с Украиной

13:22   SLON

В Кремле увидел недоверие подданных Нидерландов к ассоциации с Украиной по итогам проведенного референдума, передает «Интерфакс» сообщение пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова.

«Это абсолютно внутреннее дело Нидерландов. Но они [итоги] показывают отношение граждан Голландии к определенному документу: значит, у граждан Голландии есть вопросы, есть недоверие. Они сигнализируют о своем недоверии», – сказал он, заметив, что Кремль не собирается «каким-то образом вмешиваться в эти вопросы».

Ранее референдум прокомментировал и российский премьер-министр Дмитрий Медведев. Итоги голосования он счел «индикатором отношения европейцев к украинской политической системе».

Украинский президент Петр Порошенко называл голосование «атакой на единство Европы и распространение европейских ценностей», он также указывал на консультативный характер референдума.

Голосование прошло 6 апреля, у подданных Нидерландов спросили, поддерживают ли они ассоциацию Европейского союза с Украиной. Официальных результатов нет, но, как пишет Reuters, явка составила 32% (этого хватает для признания голосования), а 64% участников голосования высказались против ассоциации.

Результаты референдума повлияют на законопроект, который голландское правительство внесет в парламент страны. Председатель ЕС Дональд Туск говорил, что ожидает от властей Нидерландов конкретных законодательных актов.



Порошенко объявил голландский референдум атакой на единство Европы


08:19  SLON

Украинский президент Петр Порошенко посчитал, что проведение в Нидерландах референдума об ассоциации Украины с ЕС это атака на единство Европы, говорится в распространенном пресс-службой главы государства заявлении.

«Хотел бы всем напомнить, что истинная цель организаторов референдума – это не Соглашение об ассоциации между Украиной и Европейским Союзом. Это атака на единство Европы, атака на распространение европейских ценностей», – говорится в сообщении.

Глава государства заверил, что референдум носит «исключительно консультативный характер», и счел, что «стратегически это событие – не препятствие на пути Украины в Европу». Министерство иностранных дел ранее также указывало на «консультативный характер» голосования.

Референдум прошел 6 апреля, по данным телеканала NOS, явка превысила 30%, а значит, он будет признан состоявшимся. Согласно экзит-поллам, 61% участников голосования выступили против ассоциации с Украиной.

Результаты референдума повлияют на то, какой законопроект правительство Нидерландов внесет в парламент страны – будет ли он за или против соглашения об ассоциации. Голосование стало возможно благодаря принятому в стране закону, предполагающему возможность созыва референдума по вопросам подписания международных соглашений.


СМИ сообщили о признании референдума по ассоциации Украины и ЕС состоявшимся


07:01   SLON

Референдум об ассоциации Украины с Евросоюзом в Нидерландах прошел минимальный порог явки и признан состоявшимся. Избирательные участки посетили 32% голландцев, сообщает национальный телеканал NOS.

По данным экзит-поллов, жители Нидерландов высказались против ассоциации Украины с ЕС. За соглашение проголосовали 38% избирателей, против документа выступил 61%. Узнав первые итоги голосования, Киев напомнил, что последнее слово в решении по документу остается за правительством страны.

«Исходим из того, что, в соответствии с нидерландским законодательством, референдум имеет консультативный характер, а, следовательно, окончательное решение о ратификации соглашения после проведения внутренних дискуссий и процедур будет принимать правительство Нидерландов», – заявила представитель МИД Украины Марьяна Беца

После объявления предварительных результатов, премьер-министр Голландии Марк Рютте сказал, что состоявшийся референдум, вероятно, заставит власти запустить процедуру денонсации соглашения. В таком случае Голландия заблокирует действующее соглашение с Украиной для всего ЕС. Итоги референдума будут подведены 12 апреля.

Договор об ассоциации Украины и Евросоюза был принят голландским парламентом 7 июля 2015 года. Его подписали главы 27 европейских государств.

Komentarų nėra: