«Если мы позволим расчленить Украину, будет ли обеспечена независимость любой из стран?»

Байден на Генассамблее ООН призвал противостоять российской агрессии

antradienis, spalio 11, 2022

Vytautas Landsbergis. Karaliaučius.

 

Vytautas Landsbergis. Karaliaučiaus kraštui – Potsdamo konferencijos statusą 


2022.10.11 08:00 / lrt.lt

„Dienos temoje“ – Vytautas Landsbergis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Putinijai įsismaginus tampyti žemėlapius, verta grįžti – kai sadistų deržava jau pradės žlugti – prie vieno pradinių atvejų. Iškart po mūsų aneksijos. 


Kuomet Josifas Stalinas vienvaldžiu sprendimu aneksavo dalį buvusios Vokietijos teritorijos – Karaliaučiaus kraštą su miestu – nei SSRS, nei jos dalis RSFSR neįgijo suverenumo teisių į tą Europos žemę su gyventojais (panašiai dabar į Donecką arba Mariupolį). Veiksmas nesulaukė jokio tarptautinio teisinio vertinimo, juolab pritarimo. Pabūgę vakariečiai pratylėjo.

Juolab nesulaukė vertinimo genocidinis vietinių gyventojų, tarsi čiabuvių, išnaikinimas ir išvarymas iš gimtųjų vietų. Šios buvo atiduotos marodierių ir kolonistų savivalei. Kolonizatoriai Maskvoje ištrynė net žemės knygą – visus pavadinimus su jų etniniu ir kalbiniu turiniu. Su liudijimu, kad čia žmonių gyventa.

Atėjo karo Europoje tariamoji pabaiga.

Karai mat baigiasi kokia nors taikos sutartimi. Čia jos nebuvo, tik patvirtinta nuostata, kad turėsianti būti. Kaip tik siejant su Karaliaučiaus krašto ateitimi. Potsdamo konferencijos dokumente dėl nugalėtosios Vokietijos ir jos kaimynų sienų pasakyta: šis gabalas pavedamas laikinai administruoti Sovietų Sąjungai. Ligi Taikos sutarties, pending Peace Treaty. Ten būsią viskas galutinai nustatyta. Bet sutartos (su Stalinu!) taikos sutarties dėl Vokietijos nebuvo ir ligi šiol nėra. Tėra pavedimas jau neegzistuojančiam subjektui SSRS laikinai administruoti. Taip ir „administruoja“. Kas?

Žinia, Sovietų Sąjungą tada neginčijamai sudarė ir Ukraina, ir Baltarusija ir t.t. Jos nė kiek neadministruoja, sutartis pažeista.

Kai 1991 m. pabaigoje Stalino kurtos šalies neliko, Rusija vienintelė pasiskelbė sovietijos teisių perėmėja – paveldėtoja; tad galimai paveldėjo ir aną Potsdame gautą teisę laikinai administruoti. Buvusį Karaliaučiaus kraštą.

Laikinai administruoja ligi šiol. Tiek šiokio tokio pokarinio teisėtumo, ir klausimas išsemtas. Arba atviras.

JT galėtų parengti ir Generalinėje Asamblėjoje patvirtinti naujesnę nuostatą: nors dabartinė Rusijos valstybė nėra SSRS atitikmuo, anos gautas pavedimas, niekada neatšauktas, tebegalioja. Rusijos Federacija toliau administruoja buvusios Vokietijos buvusį Karaliaučiaus kraštą.

Po to sektų paraginimas rengti uždelstą pokarinę Taikos sutartį bent šios žemės atžvilgiu.

Žengtume į teisingesnę ir stabilesnę Europos ateitį, grindžiamą, kaip visad pageidauja Rusija, tarptautine teise.

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ės) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Komentarų nėra: