Zelenskis apie susitikimus Vilniuje su ES šalių lyderiais: pasidalinsiu detalėmis iš mūšio lauko
2024.04.11 15:19 Vilmantas Venckūnas, BNS / LRT
Volodymyras Zelenskis / D. Umbraso / LRT nuotr.
Į Trijų jūrų viršūnių susitikimą Vilniuje atvykę keliolikos Europos Sąjungos šalių ir Ukrainos lyderiai susitiko aptarti ryšių ir bendrų projektų.
Nors prieš ketvirtadienį vykstantį susitikimą skelbta, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama tokioms temoms kaip energetika, transportas ir kibernetinis saugumas, šias temas nustelbė į Lietuvos sostinę atvykusio Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymai kariaujančiai šaliai suteikti daugiau oro gynybos sistemų.
„Pasidalinsiu visomis detalėmis, kas dabar vyksta mūšio lauke Ukrainoje, taip pat – pirmo būtinumo poreikiais. Manau, kad tai reikalinga ne tik Ukrainos, bet ir Europos saugumui“, – atvykęs į viršūnių susitikimą žurnalistams teigė V. Zelenskis.
„Prioritetas numeris vienas – oro gynyba. Aš kalbėsiu apie tai su visomis detalėmis“, – sakė jis.
Volodymyras Zelenskis ir Gitanas Nausėda / D. Umbraso / LRT nuotr.
Lyderius priimantis prezidentas Gitanas Nausėdas prieš susitikimą akcentavo būtinybę atkurti Ukrainos ekonomiką.
„Svarbi tema yra pagalba atstatyti ir pertvarkyti Ukrainos ekonomiką. Svarbu ne tik atstatyti, bet turime ją paversti geresne“, – sakė Lietuvos vadovas.
Į susitikimą atvykęs Estijos prezidentas Alaras Karis akcentavo bendradarbiavimą tarp Šiaurės ir Pietų Europos.
„Jungtys tarp Šiaurės ir Pietų yra ne tik prioritetas, tai geopolitinė būtinybė“, – sakė estų prezidentas.
Volodymyras Zelenskis ir Alaras Karis / AP nuotr.
A. Karis teigė, kad Estijos prioritetai susitikime – pagalba Ukrainai ir „Rail Baltica“.
Pernai prie iniciatyvos prisijungusios Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis sako, kad Trijų jūrų viršūnių susitikimas vyksta „geopolitinio sukrėtimo Europoje“ metu.
„Graikija gali reikšmingai prisidėti prie Trijų jūrų iniciatyvos atverdama pietinį susisiekimo kelią (...) iš Pietų į Šiaurę“, – sakė K. Micotakis.
Pasak jo, Graikijos dalyvavimas iniciatyvoje gali prisidėti tiek prie geresnio susisiekimo geležinkeliais, tiek stiprėjimo atsinaujinančios energijos srityse.
Kiriakas Micotakis / D. Umbraso / LRT nuotr.
Europos Komisijai susitikime atstovaujantis Virginijus Sinkevičius teigė, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama regiono ir visos Europos stiprinimui.
„Nes mūsų jėga kyla iš vienybės. (...) Šiandien mums reikia būti vieningiems, pirmiausia, kad padėtume Ukrainai laimėti karą, suteikiant viską, ko Ukrainai reikia, kad tai pasiektų“, – kalbėjo V. Sinkevičius.
Anot jo, Europai vienybės reikia ir mažinant priklausomybes nuo trečiųjų šalių.
„Mums pavyko sumažinti priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro, dabar laikas užtikrinti strateginę autonomiją nuo Kinijos žaliavų“, – sakė eurokomisaras.
Virginijus Sinkevičius laidoje Dienos tema / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Lietuvoje lankosi delegacijos iš daugiau nei 20-ies šalių, tarp jų – 10 valstybių vadovai, įskaitant kaimyninės Lenkijos, Baltijos šalių, Ukrainos prezidentus.
G. Nausėda pirmininkauja iniciatyvos viršūnių susitikimo plenarinei sesijai, kurios metu valstybių vadovai priims bendrą deklaraciją.
Trijų jūrų iniciatyva jungia trylika tarp Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų esančių ES valstybių narių: Austriją, Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją ir Graikiją. Iniciatyvos strateginės partnerės – JAV, Vokietija ir Europos Komisija.
G. Nausėda pasveikino prie iniciatyvos prisijungus ir naują partnerę – Japoniją.
Zelenskis ir vėl Vilniuje: penki Ukrainos prezidento vizitai Lietuvoje
2024.04.11 11:50 / atnaujinta 12.52 Augustas Stankevičius, BNS / LRT
Volodymyras Zelenskis Vilniuje 2019 metais / P. Peleckio / BNS nuotr.
Vilniuje vykstant Trijų jūrų viršūnių susitikimui, Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį atvyko į Lietuvą. Nuo Maskvos invazijos į kaimyninę šalį pradžios jis čia lankosi trečią kartą. Iš viso kaip Ukrainos prezidentas V. Zelenskis Lietuvoje vieši penktą kartą.
Rusijai toliau intensyvinant atakas, o JAV paramai stringant Kongrese, ukrainiečių lyderis Vilniuje pasirašys naują dvišalį saugumo susitarimą. BNS žiniomis, šis dokumentas bus pasirašytas su Latvija.
Naujienų agentūra BNS pateikia buvusių V. Zelenskio vizitų Lietuvoje 2019 – 2023 metais apžvalgą.
Volodymyras Zelenskis Vilniuje / L. Balandžio / BNS nuotr.
2019 metų lapkritis
Pirmąjį vizitą į Lietuvą V. Zelenskis surengė praėjus pusmečiui po inauguracijos. Tuomet daugiausia dėmesio skirta Kyjivo vykdomoms reformoms, Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos Asociacijos sutarties praktiniam įgyvendinimui, taikos deryboms su Rusijos remiamais separatistais rytinėje Ukrainos dalyje.
Volodymyras Zelenskis ir Gitanas Nausėda Vilniuje 2019 metais / P. Peleckio / BNS nuotr.
Lietuvoje tuomet daug dėmesio skirta Astrave baigiamos statyti atominės elektrinės grėsmei. V. Zelenskis teigė išgirdęs Lietuvos politikų perspėjimą dėl jėgainės, tačiau nekomentavo, ar jo šalis ir toliau pirks elektrą iš Baltarusijos.
„Aš pasakiau, kad būtinai atsisėsiu su energetikos ministru (...) ir mes aptarsime šitą klausimą, – žurnalistams Vilniuje sakė Ukrainos lyderis. – Viskas, kas jums yra svarbu ir kas susiję su saugumo klausimais, ukrainiečiams irgi yra svarbu.“
2021 metų liepa
Antrą kartą V. Zelenskis Lietuvoje lankėsi per Ukrainos reformų konferenciją, kurios metu aptarti demokratijos institucijų stiprinimo, teisės viršenybės, kovos su korupcija, socialinio ir ekonominio vystymosi klausimai.
Ji rengta įvertinti Ukrainos pažangą, šiai jau ne vienerius metus siekiant gilesnės eurointegracijos.
V. Zelenskis taip pat dalyvavo Valstybės dienos minėjimo renginyje.
Volodymyras Zelenskis / E. Blaževič / LRT nuotr.
Jo susitikimuose su Lietuvos vadovais daugiausia dėmesio skirta potencialiai Ukrainos narystei Europos Sąjungoje ir NATO. Vis tik V. Zelenskis tuomet teigė neturintis didelio optimizmo dėl aiškesnės Ukrainos perspektyvos šiame kelyje.
„Manau, kad iš dalies narystės ES ir NATO klausimas susijęs su reformomis, bet daugiausia tai politiniai klausimai“, – Vilniuje sakė V. Zelenskis.
2023 metų liepa
Trečiąjį kartą Ukrainos lyderis į Lietuvą atvyko Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui. Prieš susitikimą jis aktyviai ragino NATO nuspręsti, kad Ukraina bus pakviesta į Aljansą, kai pasibaigs karas.
Bloko diplomatams vis nerandant formuluočių, kurios atsižvelgtų į šį prašymą, bet neprižadėtų jai per daug, kol šalyje vyksta karas, V. Zelenskis aršiai kritikavo delsiančius politikus. Jis pareiškė, kad tai ženklas, jog NATO nesama pasirengimo pakviesti Ukrainą į Aljansą.
NATO lyderiai galop sutarė, kad kvietimas Ukrainai stoti bus įteiktas, kai dėl to sutars bloko valstybės ir Kyjivas įvykdys keliamas sąlygas.
Jenso Stoltenbergo ir Volodymyro Zelenskio spaudos konferencija NATO viršūnių susitikimo metu / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Tokia formuluotė sąjungininkų buvo priimta kaip kompromisinė, o pats ukrainiečių lyderis pareiškė, kad tai priartino Kyjivą prie NATO.
„Tikime, kad būsime NATO, kai tik mūsų saugumo situacija stabilizuosis, o tai reiškia, kai baigsis karas, ir Ukraina neabejotinai bus pakviesta tapti Aljanso nare“, – po NATO viršūnių susitikimo sakė V. Zelenskis.
Per šį susitikimą Didžiojo septyneto šalys pažadėjo tęsti Ukrainai karinę ir ekonominę paramą. Tam įvykus, V. Zelenskis pareiškė namo parsivežantis „reikšmingą saugumo pergalę“.
2024 metų sausis
Ketvirtą kartą Ukrainos lyderis Lietuvoje viešėjo prieš kelis mėnesius, lankydamas visas tris Baltijos šalis. Čia jis ne tik susitiko su valstybės vadovais, bet ir kreipėsi į Lietuvos žmones. Nepaisant suintensyvėjusių Kremliaus atakų, V. Zelenskis tvirtino, jog Ukraina įrodė, kad Rusija gali būti sustabdyta, o dabar reikia iš jos išplėšti taiką.
„Nebus tos dienos po Ukrainos. Bus diena po karo, bus diena po Putino“, – sakė ukrainiečių lyderis.
Volodymyro Zelenskio kalba Daukanto aikštėje / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Lietuva tąkart pranešė kariaujančiai šaliai siunčianti šarvuočių „M577“. Tuo metu Ukrainos prezidentas Vakarų prašė oro gynybos ginkluotės.
Baigdamas vizitą, Vilniuje jis taip pat susitiko ir su keliais šimtais Lietuvoje gyvenančių tautiečių, kuriems žadėjo pergalę ir galimybę grįžti namo.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą