LRT trumpai. Kodėl kilo „Pranešėjo ir Prezidento“ skandalas?
Jurga Bakaitė, LRT.lt / 2023.03.04 11:29
Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knyga „Pranešėjas ir prezidentas“ / Ž. Gedvilos/BNS nuotr.
Vasario mėnesį Lietuvoje išleista „Laisvės TV“ žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knyga „Pranešėjas ir prezidentas“ sukėlė audrą viešojoje erdvėje, pasigirdo siūlymų inicijuoti parlamentinį tyrimą. LRT.lt pateikia svarbiausią informaciją apie tai, kas buvo paskelbta ir dėl ko susiginčyta.
Šešėlis ant VSD
Knygoje atskleidžiami 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos užkulisiai ir Valstybės saugumo departamento (VSD) darbo užkulisiai.
Knygoje pateikiamas aukštas pareigas VSD užėmusio pareigūno liudijimas, jog jis 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis popieriaus lapus su daugybe pavardžių ir žodinį pavedimą patikrinti Gitano Nausėdos rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą.
Pareigūnui kreipusis į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tyrimas dėl VSD veiklos nebuvo pradėtas. Ikiteisminio tyrimo nepradėjo ir Generalinė prokuratūra, tačiau istorija nutekėjo į viešumą, o pranešėjas neteko darbo.
Ši istorija buvo žinoma ir anksčiau, tačiau knygoje pirmą kartą kalbinamas pats pranešėjas, apklausiami įvykių liudininkai, politikai ir buvę prezidento kanceliarijos darbuotojai.
Seimo nariai Vytautas Bakas ir Raimundas Lopata po knygos pasirodymo paskelbė pavasario sesijoje palaikysiantys parlamentinio tyrimo pradėjimą. Toks tyrimas leistų išsiaiškinti žurnalistiniame tyrime atskleistas detales, jam liudyti turėtų ir prezidentas G. Nausėda. Anot politikų, tyrimas leistų išsiaiškinti, ar žvalgybos institucijos veikia skaidriai, nepatiria politinės įtakos.
Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“ pristatymas / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
„... ir Prezidentas“
Be žvalgybos institucijų veiklos, knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ pateikiamos detalės ir apie prezidentūros darbą, prezidento G. Nausėdos rinkiminę kampaniją ir jo politinės karjeros pradžią: finansavimą ir rėmėjų paiešką, darbo atmosferą prezidento kanceliarijoje, darbuotojų kaitą, žmonos Dianos Nausėdienės įtaką, išreikštą palankų požiūrį „Šeimų gynimo maršo“ protesto akcijoms, 2021 m. rugpjūtį išaugusioms į riaušes prie Seimo.
Vienas iš knygoje keliamų klausimų – ar G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimas yra skaidrus, nes jis yra du kartus mažesnis, nei kandidatų, likusių 2 ir 3 vietoje. Knygoje daroma prielaida, kad G. Nausėdos rėmėjais tapti buvo prašomi jo buvusios darbovietės, SEB banko, verslo klientai, o kai kurie duomenys leidžia teigti, kad į finansavimo kampaniją tuo tikslu buvo įtrauktas buvęs SEB banko darbuotojas.
Knygos autoriai taip pat teigia, kad G. Nausėdos rinkimų kampaniją palaikė su baltarusiškomis trąšomis dirbusio „Birių krovinių terminalo“ atstovai, o tapęs prezidentu, prezidentas bandė švelninti sankcijas baltarusiškų trąšų eksportui.
Knygoje galima rasti ir buvusių prezidentūros darbuotojų, patarėjų liudijimų, ištraukų iš susirašinėjimų programėlėse. Atskleidžiamos ir smulkios detalės apie tai, kaip vyko darbas Daukanto aikštėje: pavyzdžiui, kaip atsirado interneto folkloru tapes G. Nausėdos pasisakymas apie vaiką, pandemijos metu neva paklaususį prezidento, ar pandemija baigsis. Knygos šaltinių teigimu, tokiam komunikaciniam žingsniui priešinosi prezidento patarėjai.
Susitiko Gitanas Nausėda ir Darius Jauniškis / D. Umbraso/LRT nuotr.
Dėl ko tyrimas sulaukė kritikos?
G. Nausėdos atstovai ir pats prezidentas pasirodžiusį tyrimą sukritikavo dėl to, kad jis išleistas knygos formatu, tačiau metamų įtarimų nekomentavo.
„Aš pastaruosius 20 metų pasakų nebeskaitau <...> Bet kuriuo atveju, palieku tai skaitytojams. Tegul skaitytojai skaito, daro savo išvadas. O aš tiesiog šitoje vietoje galiu pasakyti tiek, kiek pasakiau“, – knygą komentavo G. Nausėda.
Jo teigimu, knyga yra „užsakomoji“, tačiau konkretesnių komentarų nepateikė.
VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio teigimu, jo nebuvo paprašyta rinkti informaciją apie privačius ir su G. Nausėdos aplinka susijusius asmenis. Pasak jo, VSD pareigūnai priešrinkiminiu laikotarpiu tikrino visų kandidatų į šalies vadovo postą aplinką, nes tai, anot D. Jauniškio, yra įprasta praktika.
Seimo nariai V. Bakas ir R. Lopata pareiškė sieksiantys parlamentinio tyrimo dėl knygoje pareikštų įtarimų.
Apžvalgininkas Marius Laurinavičius netrukus po knygos pasirodymo atskleidė anonimiškai knygai kalbėjusio pagrindinio šaltinio, buvusio VSD valdybos viršininko Tomo Gailiaus tapatybę. Pats T. Gailius nei patvirtino, nei paneigė, kad yra pranešėjas ir iki šiol nekalbėjo viešai, tačiau jo biografijos detalės atitinka skelbiamas tyrime.
Marius Laurinavičius / D. Umbraso/LRT nuotr.
Anot M. Laurinavičiaus, T. Gailius, priešingai, nei skelbiama tyrime, turėjo ketinimų tapti VSD vadovu, jis suinteresuotas diskredituoti dabartinį VSD vadovą Darių Jauniškį. M. Laurinavičius remiasi neįvardytais šaltiniais Lietuvos žvalgyboje.
Jo teigimu, T. Gailius yra susijęs su vadinamuoju „valstybininkų klanu“ – politikų, diplomatų ir aukštų valstybės tarnautojų grupe, kaip buvo įtariama 2008 m., siekusia daryti įtaką politikai ir VSD 20 a. pab. – 21 a. pr.
Po šio paskelbimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Dainius Gaižauskas pareiškė, kad jo frakcija Seime inicijuos laikinąją tyrimo komisiją, kuri siektų ištirti galimai šalyje egzistuojantį vadinamąjį „valstybininkų klaną“.
Tomas Gailius knygos „Pranešėjas ir prezidentas“ pagrindinis herojus?
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą